Seo yapmak genelde tüm web platformları için genel bir kavram olsada WordPress diğer yapılara göre biraz daha avantaj sağlamaktadır. Wordpres seo nasıl yapılır ile ilgili müşterilerimizden yada ziyaretçilerimizden yüzlerce kez soru almaktayız. Seo yapmanın sadece site içinde olmadığı, bir çok detayın bir bütün olarak söylenişidir Seo yapmak. WordPress seo işlerinin tamamen doğru şekilde yapılmış olmasıda sitenizin rekabetçi kelimelerde üst sıralara çıkamayacağı unutulmamalıdır.

WordPress te seo için başlangıç

Öncelikle seo yapımına başlamadan önce domain adınızın yapacağınız işle, sektörle veya anahtar kelimenizle ilgili olmasının size kazanç sağlayacağını unutmayınız. Ayrıca sıfırdan bir site kurduğunuzu varsayarak ve ciddi ve düzenli bir seo yapacağınızı düşünürsek domaininizin süresinin 1 yıl gibi kısa bir süre değil arama motorları tarafından daha güven duyulan bir site olması için uzun vadeli alınması, 3 ile 5 yıl arası olmasını önermekteyiz. Kısa süreli domainlerde ve yoğun yapılan seo çalışmalarında yapacağınız ufak hatalar sizi spam riski ile karşı karşıya getirebilir.

Aşama 1 ; WordPressin en son sürümünü yüklediğinizi varsayarak ilk yapılacak işlem yazı ve sayfa eklemeden sol menüden ayarlar>kalıcı bağlatılar bölümünden url yapınızda gerekli değişikliği yapmanız olacaktır. Temiz url yapıları her zaman google ve diğer arama motorları gözünde değerli olacaktır.

wordpress seo url

Aşama 2 ; Ayarlar bölümünden site başlığı, slogan, zaman dilimi ve site dilini ayarlayabilirsiniz. Site başlığı için tamamen site adınızı yazabileceğiniz gibi site adınızın yanına anahtar kelimelerinizi de geçirebilirsiniz.

Aşama 3 : WordPress seo için gerekli eklentileri kurmanız gerekmektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  1. Cache eklentisi ;  Wordpress sitenizin ön bellekleme yaparak daha hızlı açılmasını sağlayacaktır . WordPress Seo da açılış sayfanızın hızlı olması en büyük etkenlerden biridir. En çok kullanılan 2- 3 adet eklenti adı vermek gerekirse w3 total cache, wp super cache ve  wp-fastest cache (Türkçe)
  2. Seo Eklentisi ; WordPress seo eklentileri kullanarak işlerinizi daha kolaylaştırabilirsiniz. Bu eklentiler sayesinde sayfa başlığı, anahtar kelime ve her yazınıza  açıklama yazabilirsiniz. Başlıca en sık kullanılan wordpress seo eklentileri ise Yoast Seo, All in one eklentileridir. Bunlarında her biri için ayrı ayrı ayarlar gerekmektedir. Sitemizde bu ayarlar ile ilgilide yazı bulabilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  3. Önceki yazı linki eklentisi; Seo için faydalı bir eklenti olan SEO Smart Links eklentisinide dileyen herkes kullanabilir. Faydası ise sitenizde en önemli kelimeleri yazılar içinde link vererek ön plana çıkarmasıdır.

Aşama 4 : WordPress sitenize içerik girme; Gerekli ayarları yaptıktan sonra ve eklentileri ekledikten sonra artık yazıları ve sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Soldaki menüden sayfalar için hakkımızda, iletişim, hizmetlerimiz gibi başlıklarda alanlarınızı oluşturabilirsiniz. Yazılar bölümünde ise sitenizin güçlenmesini sağlayacak tanıtım ve hizmetlerinizle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz. WordPress seo açısından içerik çok önemlidir. İçeriklerinizin kopya içerik olmaması, tamamen size ait olması ve karakter sayısı olarak da 300 kelime altında olmaması önerilmektedir. Her içeriğinizde yine mutlaka resim, görsel kullanmanızda seo açısından fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Yazılarınızda ana kelimenize link vererek anahtar kelimenizi güçlendirebilirsiniz.

Aşama 5 : Bileşenler bölümü; Bu bölüme sol menüden görünüm>bileşenler yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Yazılarınızda veya sayfalarınızda sol veya sağ bölümde sidabar, kenar bölümünü kullanabilirsiniz. Bileşenler bölümünde ayrıca sitenizin alt kısmı olan footer bölümüne de ekleme yapabilirsiniz. Bileşenlerinizde son yazılarınız, etiket bulutu ve çeşitli menülerinizi kullanabilirsiniz.

WordPress Seo Nasıl Yapılır sorusuna pratik bir şekilde yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. En kısa yoldan bahsedilenleri yapmanız hatasız ilerlemenizi sağlayacaktır.  Wordpress Seo Nasıl Yapılır konusu ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wordpress Seo Nasıl Yapılır konusu ile ilgili tüm sorularınıza yanıt verilecektir.